ПОЧЕТНА УЛЕБ Пораз на Хендрикс на отворањето на Топ 16

Пораз на Хендрикс на отворањето на Топ 16

сподели
eurocupbasketball.com

Дарушафака доминираше на мечот со Галатасарај (65:84) и покрај тоа што играше без МВП кошаркарот на регуларниот дел, Скоти Вилбекин. Екипата на нашиот репрезентативец беше инфериорна во секој поглед.

Хендрикс одигра скромни скоро 10 минути, со 4 поени и 3 скока, во првиот меч од групата Е, каде што се уште и Гран Канариа и Алба (100:81).

eurocupbasketball.com

Гостите имаа дури 47 скока, наспроти 27 на домашните. Дури тројца гостински играчи имаа дабл-дабл учинок, а се истакна Џаџуан Џонсон кој што реализира личен рекорд од 28 поени со 12 скока и со 3 блокади.