ПОЧЕТНА Европски лиги Подобро прв тренер во омилениот клуб, отколку помошник во НБА

Подобро прв тренер во омилениот клуб, отколку помошник во НБА

сподели
euroleague.net

Шарунас Јасикевичиус и во новата сезона ќе го води тимот на Жалгирис.

За него последната година имаше многу понуди, една од нив од Барселона, а на почетокот од овој месец и Торонто Репторс сакаше да го донесе, прво како главен тренер, а потоа како асистент во стручниот штаб.

Откако Ник Нурс ја доби довербата, Јасикевичиус одби да биде помошник и трета сезона по ред ќе го води најтрофејниот литвански клуб.

Во втората, освен што ја освои титулата во домашното првенство, стигна и до завршниот турнир од Евролигата што е прв пласман за клубот на еден Ф4 по пауза од 19 години.