ПОЧЕТНА Некатегоризирана Најдобрите 5 на Евролига се:

Најдобрите 5 на Евролига се:

сподели
euroleague.net

Само двајца од минатата сезона повторно се најдоа меѓу првите 5 во Евролига, во шампионатот што ќе финишира со завршниот турнир на елитното натпреварување што ќе се одржи во шпанскиот град Виторија, на 17-ти и на 18-ти мај.

Меѓу лауреатите се Ник Калатес од ПАО и Јан Весели од Фенер, а друштво оваа сезона им прават Вил Клајбурн од ЦСКА, Брендон Дејвис од Жалгирис и Костас Слукас од Фенербахче. Калатес и Дејвис се од екипите што не изборија место на ФФ.