ПОЧЕТНА Евролига Најголемите бламажи во историјата на Евролига

Најголемите бламажи во историјата на Евролига

сподели
euroleague.net

Убедливите победи во првото четвртдинално соочување, на ЦСКА и Фенербахче, против Басконија и Жалгирис, ја отворија темата за најголемите победи во рамките на доигрувањето во елитното натпреварување.

Еве ја листата на најубедливите триумфи:

Олимпијакос – Монтепаски 89:41 (2011)
Бенетон – ТАУ Керамика 59:98 (2005)
Фенербахче – Жалгирис 76:43 (2019)
ЦСКА Москва – Панатинаикос 74:44 (2014)
Панатинаикос – Реал Мадрид 95:67 (2018)
Макаби – Пезаро 86:60 (2005)
ЦСКА Москва – Билбао 98:71 (2012)
ЦСКА Москва – Партизан 77:50