ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Мекиќ остана верен на Куманово!

Мекиќ остана верен на Куманово!

сподели

Македонскиот репрезентативец е еден од ретките меѓу носителите на играта кој и во новата сезона ќе го носи дресот на поранешниот вицешампион.

Бобан Стајиќ и Марјан Јанески се преселија во Работнички, Александар Штерјов и Никола Караколев во Кожув.

Мекиќ е првиот кошаркар кој стави потпис на договорот со Куманово за претстојната сезона. Се очекува деновиве да се формира костурот на екипата која повторно минува низ турбулентен период, но и која има искуство и знае како да се издигне над сите проблеми.

Аплицирајте веднаш за

Репрезентативецот дојде во Куманово од МЗТ Скопје во ноември 2017 година. Одигра 27 натпревари со просек од 11,4 поени, 6,5 асистенции и 3,1 скока.

Со оглед на своето искуство, Мекиќ треба да биде лидер во составот кој повторно ќе биде предводен од Александар Петровиќ.