ПОЧЕТНА НБА Кралот за историја, престигнат и Мелоун

Кралот за историја, престигнат и Мелоун

сподели

ЛА Лејкерс ја совлада Индијана со 104:96, а Џејмс продолжува со златни букви да го гравира своето име во кошаркарската историја.

Леброн постигна 38 поени и со тоа го помина легендарниот Карл Мелоун, по бројот на натпревари со постигнати 30 или повеќе поени.

Кралот Џејмс во моментов има 436, натпревари на кои постигнал најмалку 30 поени.

Пред него, на вечната листа, се само великаните Вилт Чембрлен со 515 вакви натпревари и Мајкл Џордан со 562 натпревара.