ПОЧЕТНА Женска кошарка Кој се грижи за нашите најмлади кошаркар-ки?

Кој се грижи за нашите најмлади кошаркар-ки?

сподели
mkf.mk

МКФ повторно ќе организира турнир за девојчиња до 14 години. Во отсуство на лига-натпреварување, Македонската кошаркарска федерација сака да ги инволвира и најмладите, да се заљубат во овој спорт.

По успешно организираниот предновогодишен турнир, малата сала при спортскиот центар „Јане Сандански“ повторно ќе биде дом на шест екипи кои што ќе се надигруваат в недела (18-ти март).

Натпреварите ќе се одиграат по раунд-робин систем – секој против секого.

По одигрување на трите натпревари во групите А и Б, екипите според освоените бодови добиваат пласман од 1-3 позиција.

НАТПРЕВАР ЗА ТРЕТО МЕСТО:
Второпласирана екипа (А) со Второпласирана екипа (Б).

ФИНАЛЕН НАТПРЕВАР:
Првопласираната екипа (А) со Првопласираната екипа (Б).

ГРУПА А
Бадел 1862
Пелистер
Трокал

ГРУПА Б
Струга 2009
Крива Паланка
Гостивар 2009

Целосниот распоред може да се погледне на следниот ЛИНК.

(преземено од mkf.mk)