ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Кожув се загреваше едно полувреме

Кожув се загреваше едно полувреме

сподели

Најстариот гевгелиски кошаркарски клуб ја оствари првата победа во новата сезона совладувајќи го АВ Охрид на домашен терен со 92:81.

Сето тоа благодарение на една одлично одиграна четвртина (третата) во која Кожув постигна 30 поени и го скрши отпорот на гостинскиот тим.По првото полувреме, АВ Охрид имаше предност од еден поен (45:44) како резултат на последните три минути во кои постигна 15, а прими четири поени.

Во третиот период се разигра Пековиќ, Кожув почна да доминира на двете страни, а АВ Охрид немаше одговор. По една серија од 14:1, домаќините поведоа со 81:65 и тука стана јасно кој ќе ги освои двата бода.

Пековиќ и Нацевски го предводеа тимот на Кожув со по 17 поени. Кај АВ Охрид најдобар беше повратникот во екипата Кенет Рос со 19 поени.