ПОЧЕТНА НБА Историските реверсибилни шампионски прстени

Историските реверсибилни шампионски прстени

сподели
nba.com

Екипата на Голден Стејт Вориорс ја почна сезоната со победа, против Оклахома Сити, на која што и претходеше церемонијата за доделување на прстените на шампионот.

Традиционално, секоја сезона пред првиот натпревар, најдобрата екипа од претходната натпреварувачка година добива признание за освојувањето на пехарот.

Оваа сезона, Вориорс добија реверсибилни прстени чиј што горен дел може да се преврти, за поинаков изглед. Текстурата на двете страни на прстенот е симбол за чистката во финалето (4:0 против Кливленд).

На секој прстен има по 56 дијаманти, кои што ги симболизираат годините на оваа франшиза во Оукленд (1971, претходно во Сан Франциско и Филаделфија).