ПОЧЕТНА Евролига Европски шампион во редовите на Барселона

Европски шампион во редовите на Барселона

сподели

На барање на Светислав Пешиќ, освојувачот на шпанскиот куп го донесе во своите редови поранешниот кошаркар на Црвена Звезда, Јака Блажиќ.

https://twitter.com/FCBbasket/status/1027570265293770754

Искусниот крилен играч лани беше дел од словенечката репрезентација која триумфираше на Европското првенство.

https://twitter.com/FCBbasket/status/1027561818343043073

Во Барселона доаѓа по најдобрата сезона во својата кариера која ја помина во тимот на Андора, а просечно постигнуваше по 13,6 поени и 4,3 скока по натпревар.

Во АЦБ лигата Блажиќ е веќе староседелец бидејќи пред Андора, две години помина во тимот на Басконија.