ПОЧЕТНА Младински лиги Евролига ја лансира програмата за најмладите категории

Евролига ја лансира програмата за најмладите категории

сподели
фото: Euroleague

Академијата на Евролига, стартуваше со турнири во престолнината на Израел. Другите два града што ќе бидат домаќини се Атина, главниот град на Грција и Истанбул, главниот град на Турција.

Ова е иновативен потег на елитното европско натпреварување, кој што ги опфаќа најмладите категории на кошаркари – момчиња и девојчиња, под 12 годишна возраст.

Во следните два месеца, шеснаесет екипи ќе се натпреваруваат во две групи со по 8 тима, од кои што најдобрите четири продолжуваат во елиминациски плеј-оф, пред завршниот еднодневен Ф4 турнир.