ПОЧЕТНА НБА (ВИДЕО) На Дончиќ не му треба многу време за да покаже каков...

(ВИДЕО) На Дончиќ не му треба многу време за да покаже каков играч е

сподели

Нов сјајен натпревар на Лука Дончиќ кој уште еднаш демонстрираше моќ и тоа пред очите на најголемиот на сите времиња, Мајкл Џордан.

Словенецот повторно беше предводник на својот тим Далас во гостинската победа над Шарлот со 84:122, што е најубедлива гостинска победа за Маверикс во досегашната историја. Посебно импресивно е тоа што Дончиќ своите 18 поени, 10 скока и 4 асистенции ги забележа за само 3 четвртини, поточно 25 минути на паркетот.

Аплицирајте веднаш за

Поради огромната предност во пресрет на последната четвртина, Словенецот доби заслужен одмор од својот тренер. Со оваа гостинска победа Маверикс ја прекинаа црната серија од 9 порази во низа на гостувањата сезонава и стигнаа до скор од 18 победи и 19 порази на делба на 10-тата позиција на Западот, заедно со тимот на Мемфис Гризлис.

извор: ESPN

Интересен и многу ефикасен натпревар одиграа Феникс и Филаделфија, дуел кој го добија гостите со 127:132. Ембид ги предводеше 76ерс до победата со 42 поени и 18 скока, солиден настап имаше и Симонс со 29 постигнати поени. Кај Санс се истакна Букер со 37 поени.