ПОЧЕТНА Интернационалци Бо МекКејлеб – МВП на колото во АЦБ лигата

Бо МекКејлеб – МВП на колото во АЦБ лигата

сподели

Сарагоса го победи Хувентуд со 46 поени разлика, а поранешниот македонски репрезентативец е прогласен за најдобар играч во десеттиот круг од шпанското првенство.

Постигна 21 поен, 1 скок и 4 асистенции за вкупен индекс 28 и ги засени играчите на Барселона кои го победија Реал Мадрид во првото Ел Класико во сезоната.

Аплицирајте веднаш за

На дуелот со Хувентуд, МекКејлеб го собори личниот рекорд во АЦБ лигата кој изнесуваше 19 поени, а го оствари во десеттото коло од сезоната 2016/17 кога беше член Гран Канарија.

Признанието за најкорисен играч во колото во шпанското првенство е доказ дека членот на златната генерација на македонската репрезентација уште не го кажал последниот збор во кариерата.