ПОЧЕТНА НБА Бостон е најдобра екипа во се, сезонава

Бостон е најдобра екипа во се, сезонава

сподели
Новите предводници на „детелинките“ - Кајри Ирвинг (лево) и Џејлин Браун (во средина).

Селтикс имаат 75% позитивен резултат во натпревари кога губат со двоцифрена негатива во кој било дел од мечот, што е процентуално највисок ваков учинок сезонава.

Последната жртва во серијата на екипата со најдобар скор (18/3), беше Индијана.

ESPN

Далеку подолу, под 60% се останатите три екипи со висок процет. Изненадува пласманот на следниот противник на Бостон, Детроит (58.3%), пред Голден Стејт (57.1%) и Хјустон (50.0%).