ПОЧЕТНА Светски првенства Боли глава од имињата повикани за репрезентацијата

Боли глава од имињата повикани за репрезентацијата

сподели
mondo.rs

Нашот северен сосед го очекува септемврискиот прозорец, во кој што ќе ја продолжи битката за пласман на следниот мундијал.

Светскиот самит се одржува во Кина 2019-та година, а во 6 одиграни натпревари досега Србите имаат 4 победи и 2 пораза (двата од Германија).

Селекторот Александар Ѓорѓевиќ ги повика сите репрезентативци на Србија, без разлика кој каде настапува или кој во минатото дошол или не дошол кога бил повикан.

b92

Репрезентацијата што ги освои сребрените медали на последните ЛОИ, светско и европско првенство, се собира на 2-ри септември пред дуелите со Грција (13-ти септември, Ираклион) и Естонија (16-ти септември, сала „Александар Николиќ“, Белград).

Во ноември српската селекција ќе патува во Израел, во декември игра дома со Грција, а во последниот ФИБА прозорец во февруари 2019 ќе игра во Естонија и со Израел.

Богдан Богдановиќ (Сакраменто Кингс)
Немања Бјелица (Сакраменто Кингс)
Милош Теодосиќ (ЛА Клиперс)
Бобан Марјановиќ (ЛА Клиперс)
Никола Јокиќ (Денвер Нагетс)
Немања Недовиќ (Армани Милано)
Драган Милосављевиќ (Уникаха)
Никола Калиниќ (Фенербахче)
Стефан Јовиќ (Баерн)
Владимир Лучиќ (Баерн)
Стеван Јеловац (Бамберг)
Огњен Кузмиќ (Реал Мадрид)
Стефан Бирчевиќ (Банвит)
Марко Симоновиќ (Зенит)
Мирослав Радуљица (Џангсу Драгонс)
Никола Милутинов (Олимпијакос)
Василије Мициќ (Анадолу Ефес)
Стефан Пено (Алба)
Алекса Аврамовиќ (Варезе)
Дејан Тодоровиќ (Мурсија)
Никола Јовановиќ (Црвена звезда мтс)
Огњен Добриќ (Црвена звезда мтс)
Алекса Раданов (Црвена звезда мтс)
Ѓорѓе Гагиќ (Партизан НИС)