ПОЧЕТНА МАКЕДОНИЈА Блoко технички го одработе Пелистер

Блoко технички го одработе Пелистер

сподели
фото: архива

Со убедлива игра во првите три периода и доволно залагање во последната четвртина, домашните остана со максимален скор по три кола.

Гостите имаа позитивен резултат во последната четвртина, доволно да го ублажат очекуваниот пораз во Гевгелија.

mkf.mk

Блокотехна имаше петмина двоцифрени во своите редови, новото засилување Гаидус се покажа како полн погодок (17 поени).

Младеновиќ имаше 15 поени, сите во ударите за три поени (5/6), а и (повратнкот од повреда на коленото) Цветковски одигра одлична партија со 14 поени (4/6 за три).

mkf.mk

Габриел Билер имаше 21 поен (5 скока) за битолчани, а Мартин Трсунов реализира 17 поени.

mkf.mk

По три кола, Блокотехна е на делба на првата позиција со 6 бода, колку што има и Работнички. Пелистер има три бода од трите порази на стартот на сезоната.